Třetí omyl ve výživě

„Omezujte vejce. Týdně můžete jen 2-3 žloutky kvůli cholesterolu.“

A jsme u dalšího tvrzení, které nám nešlo nikdy na rozum. To máme jako celý život dělit bílek od žloutku a žloutky vyhazovat? Žloutek, ve kterém je tolik výživných látek jako v žádné jiné potravině na takový objem?

V naší knize vajíčko označujeme za výživový poklad a pořád si za tím stojíme. Dokážete si představit, kolik živin a životní síly je v jednom vajíčku? Kdybychom se všechny látky v něm obsažené snažili doplnit z jiných zdrojů, objeví se před námi hora jídla, kterou bychom nejspíš naráz nesnědli. 

Jedinečné přednosti vajíčka:


  • Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.
  • Bílkoviny z vejce jsou na 100 % využitelné - na rozdíl od masa, kde se jeho využitelnost udává okolo 80 %, a u rostlinných zdrojů bílkovin méně než 40 %.
  • Obsahují řadu vitamínů, minerálů a stopových prvků.
  • V jídelníčku by neměla chybět především dětem a seniorům. Jíst by je ale měli úplně všichni.
  • Ideální množství na jednu porci jsou 2 až 3 vejce. Není však proti gustu ani 4 až 5 vajec. Třeba i vícekrát za den. Moje spotřeba vajec je 1 až 5 za jediný den. Samozřejmě vajec v nejlepší kvalitě.

Teď nedávno v rámci koučinku jedna klientka ve vstupním dotazníku napsala, že nemůže jíst vajíčka. Bylo jí po nich těžko, špatně. Po dvou týdnech nového stravování ji naše koučka Pavla doporučila, ať zkusí do jídla přidat jedno vajíčko z domácího nebo volného chovu. Ne z klecového. Zažívání bylo v pořádku. Pak zkusila přidat dvě vajíčka, tři. A teď už je jí, jak hrdlo ráčí. V průběhu koučinku napsala, že jednou snědla vajíčko z obchodu a opět jí bylo těžko. Tolik ke kvalitě a původu potravin.

A jak je to s tím cholesterolem ve žloutku?
Dnes už se ví, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce a cév. Příčinou zvýšeného cholesterolu jsou záněty stěn tepen, které vznikají konzumací prozánětlivých potravin. Které to jsou a jak to s tím cholesterolem je, se dozvíte zde.