Proč nedoporučujeme některé potraviny ze zdravé výživy?

Obchody se zdravou výživou zbožňujeme a neumíme si bez nich představit život. Klientům je velice doporučujeme a často na ně odkazujeme i v článcích a v receptech. Zároveň však všechny učíme, že ne všechny produkty, které tam seženeme, jsou zaručeně zdraví prospěšné.


A my si je teď představíme. Vybraly jsem ty, které se nejčastěji objevují v dotazníku od klientů v domnění, jak jí zdravě.

První výrobek jsme vám již představily v předešlém článku:

Pátý omyl ve výživě (jidlotopis.cz)

Týkal se Agáve sirupu.

Nyní se budeme věnovat:

  • pufrovaným a křehkým plátkům včetně extrudovaným knackebrotům a křupkám pro děti
  • instantním kaším
  • ranním cereáliím nebo kupovanému muslli, včetně snídaňových lupínků
  • sójovým produktům
  • sušenému mléku

Všechny potraviny neoznačujeme za vyloženě nezdravou věc, ale jejich dlouhodobou, pravidelnou nebo častou konzumací, nám však zdraví poškodit mohou. Proto je zbytečné je do stravy zařazovat nebo na nich stavět svůj jídelníček.

První potravina s vykřičníkem:
Pufrované neboli extrudované křehké plátky, chlebíčky a křupky včetně těch dětských


Naštěstí už nejsou tolik propagovány, ale určitě si ještě vybavujete éru rýžových chlebíčků, kukuřičných křupavých plátku a různých knackebrotů. Když si u většiny těchto výrobků přečtete složení, a nejsou samozřejmě s polevou nebo doslazované, nic vyloženě špatného u nich nenajdete. Kde je tedy problém? Problém je v jejich výrobě. Tyto výrobky vznikají tzv. extrudací, při které jsou použity vysoké teploty, kvůli kterým se značná, mnohdy i drtivá, část prospěšných živin zničí a z původní, často i kvalitní, suroviny se stává jen bezcenný sacharid, tedy glukóza. Tu je dobré v naší stravě spíše omezovat než ji přijímat rovnou naservírovanou. Glukóza je konečným produktem metabolismu sacharidů. Všechny sacharidy, které ve stravě přijímáme se na ni v těle rozloží. Ale je obrovský rozdíl, jestli tuto práci udělá naše tělo nebo nějaký přístroj před konzumací dané potraviny. Takové produkty k životu určitě nepotřebujeme.

Proto, raději než jíst tzv. polystyreny a knacknroty, dejte přednost jiným potravinám, které tolik potřebné živiny skutečně obsahují:

Základní potraviny (jidlotopis.cz)

A křupky pro kojence a batolata? Jejich obrovské plus je, že tyto křupky pro děti nejsou doslazované (samozřejmě se dají na trhu sehnat i ty), ale když se bavíme pouze o naturálních, tak v domnění, že dítěti dáváme v podobě křupky pohanku, rýži či kukuřici, jim ve skutečnosti dáváme jednoduchý sacharid. Naštěstí bez přidaného cukru.