5 kroků ke zdraví a ideální postavě podle Jídlotopisu


Než začnete přemýšlet, kterému výživovému směru věřit,  jakým radám a doporučením naslouchat,  zkuste se na to v prvé řadě podívat úplně jinak a jednoduše. 

Abychste zjistili, co nejvíc vyhovuje právě vám, musíte nejdříve ze stravy vyřadit průmyslem znehodnocené nebo prázdné potraviny, které nás pouze zaplní, ale nevyživý, nezasytí a nutí nás jíst často nebo dokonce pořád, nemáme nikdy dost. Stravu naopak založte na základních surovinách a jídlech z nich a na výrobcích minimálně průmyslově zpracovaných. Poté musíte pár týdnů vydržet a tělo vám dá samo signál, jestli vám více vyhovují sacharidy nebo tuky, strava založená na rostlinných jídlech nebo živočišných, jídla více tepelně upravená nebo spíše syrová atd.
Sepsaly jsem takový obecný velice jednoduchý postup a návod, třeba to někomu pomůže. Pěkně krok po kroku:

 

KROK č.1:

Držte se základních a minimálně upravených surovin a co nejvíce se vyhýbejte Vysoce průmyslově upravené potraviny se zpravidla vyrábějí z těch nejlevnějších a nejméně kvalitních surovin „vylepšených“ spousty aditiv, jsou tedy výživově chudé, chuťově návykové, zcela zbytečné. Základní přirozené potraviny obsahují stovky živin, dodávají tělu vše potřebné a zasytí.

Ze své stravy tedy vyřaďte veškeré ultra-zpracované potraviny, především výrobky z bílé mouky, s přidaným cukrem a jinými aditivy, jejichž součástí jsou rafinované oleje.


KROK č.2

Upřednostňujte kvalitu nad kvantitou.

Snažte se upřednostňovat přirozené potraviny před polotovary, biopotraviny před konvenční velkoprodukcí a lokální potraviny před dovozovými.

Je dobré vědět, že co se týče skladby jídla, tak na samotném poměru mezi sacharidy, tuky a bílkovinami zas až tak nezáleží. Jediné, co všichni potřebujeme, je jíst kvalitně, hlídat zdroj surovin, jíst skutečné potraviny a jídla z nich. Proto zdravá strava může mít různé podoby. Někdo bude prospívat na stravě vyvážené, někdo na nízkosacharidové, někdo na vegetariánské. Neexistuje jedna šablona, jeden výživový směr, který je vhodný pro všechny.

Kvantita je ve výživě i v potravinářském průmyslu velký problém. I když se bude týkat zdravých věcí. Je-li něčeho hodně a vyrábí se to v kvantech a sériově, nebude to mít pro organismus velký přínos, naopak bude to pro něj spíš zátěž. Když zdroj a původ potraviny neznáme, nerozumíme složení výrobku na etiketě, raději danou věc nekupujme. Kde nepotřebujeme číst složení? Na skutečných potravinách – zelenině, obilovinách, masu, vejcích, rybách, oříšcích apod.

Díky těmto krokům už tušíme, co by na talíři určitě nemělo chybět:

  • Každá porce by měla obsahovat zeleninu – čím více rozmanité zeleniny upravené na nejrůznější způsoby, tím lépe. Brambory sem neřadíme
  • Zeleninu může občas doplňovat ovoce, zejména sezónní. Je však možné příjem ovoce nahradit konzumací zeleniny
  • Bílkoviny získáte nejlépe z ryb, vajec, luštěnin, ořechů, semínek, zakysaných mléčných výrobků a masa. Nepodporujte konvenční velkoprodukci. Pamatujte, že tuk ze šťastné kačeny je zdravější než tuk z nešťastného lososa!
  • Polysacharidy jsou nejlepší v přirozené podobě, tedy například jako jáhly, ovesné vločky, pohanka, quinoa,, divoká rýže a další. Důležité je maximálně omezit pojídání výrobků z nehodnotné bílé mouky
  • Oleje a tuky jsou nejhodnotnější v superzdravých potravinách jako jsou ořechy, avokádo či ryby. Vhodné je i kvalitní máslo a zastudena lisované rostlinné oleje. Nejezte margaríny a další průmyslově zpracované oleje. Zařaďte do svého jídelníčku Ghee (přepuštěné máslo)

KROK č.3

Z předešlých kroků už víme, co do stravy zařazovat a co naopak z jídelníčku vyloučit. Ještě než ale začnete dobře jíst a zdravě žít, je dobré si stanovit cíl. Reálný cíl. Vzhledem k vašemu aktuálnímu stavu. Nechtít změny hned, dát tomu čas. Tento krok by měl být spíše krokem č.1, ale schválně ho zařazujeme sem.

Daleko lepší než se zaměřit na finální úspěch je dopracovat se k němu postupně, stanovit si dílčí cíle, které mi zaručí jistější a trvalejší výsledky. A z jednotlivých menších úspěchu mít radost, z malých neúspěchu si zase vzít ponaučení. Obrovskou roli zde bude hrát vůle a důvod, proč jste do změny šli.

Když si toho na bedra naložíte hodně, je větší pravděpodobnost selhání a neúspěchu. A to rozhodně nechceme.

Krásný příklad je hubnutí. Chci zhubnout 15kg? Dám si jako první finální cíl 5-7 kg, druhým cílem bude novou váhu si alespoň měsíc dva udržet a pak se pustit do dalších kg. 

Zhubnout umí každý, ale zhubnout zdravě, správně a trvale, málokdo.

KROK Č.4

  1. Jídlo plánujte
  2. Nakupujte včas
  3. Vařte si v předstihu
  4. Mějte zásoby

Vždy si naplánujte jídlo na nadcházející den nebo i týden dopředu!

Nesmí se stát, že se ráno probudíte a přemýšlíte, co budete snídat. Nesmí se stát, že večer otevřete ledničku, ve které nic není, a teprve teď se zamyslíte, co vlastně jíst?

Podle plánů se vám bude i lépe nakupovat. Mějte v hlavě i alternativy. S nákupem potom plánujte i jednotlivá konkrétní jídla. 

Vařte si věci i do zásoby, aby se vám nikdy nestalo, že nemáte co sníst. Mějte vždy něco v mrazáku – zeleninu, vývary. V ledničce můžete mít navařené jídlo z předchozího dne, proto vařte více porcí. Mít stejné jídlo 2 dny po sobě vůbec ničemu nevadí, zvlášť, když je člověk vytížený a nemá čas každý den vařit. V lednici mějte vždy vejce – to je nejlepší záchrana. Dále zeleninu, tvarohy, jogurty, Cottage, sýry, smetanu.  Spíž naplňte věcmi, které nesmí doma chybět, a máte vystaráno. Konzerva ryb nebo luštěnin se hodí vždy. 

A bez čeho se naopak doma obejdete?

  • Cereálie a musli tyčinky s vysokým obsahem cukru
  • Bílý cukr, fruktózový sirup (agávový sirup)
  • Bílá mouka
  • Glutamát sodný
  • Extrudované chlebíčky a křupky
  • Junk food – všechny potraviny s vysokou energetickou hodnotou a nízkou výživovou hodnotou – sladkosti, soft drinky, sušenky, chipsy, fast foody apod.
  • Light potraviny – nízkotučné a nizkocholesterolové potraviny
  • Margaríny a rafinované oleje
  • Umělá sladidla
  • Uzeniny
  • Potraviny s barvivy a příchutěmi
  • Trans tuky – polevy, smažená jídla z fast foodu

KROK č.5

Je z naší strany spíše dodatek.
Rozhodněte se, jestli do změny půjdete sami nebo s podporou druhých.
Fajn je domluvit se s někým v práci, s partnerem, kamarádem či kamarádkou.
Nebo oslovte nás či nějakého odborníka, který má dobré reference a především výsledky.
Je to váš život, možná už nemůžete změnit začátek, ale rozhodně můžete ovlivnit jeho další průběh a konec.
Přejeme vám hodně sil, pevnou vůli a samé úspěchy!